Strona Muzeum Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim

Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim proponuje zajęcia dotyczące historii regionu tomaszowskiego i miasta Tomaszowa Lubelskiego od czasów najdawniejszych po wiek XX. Proponowane zajęcia wpisują się w podstawę programową. Można je modyfikować w zależności od indywidualnych potrzeb danej grupy. Zajęcia odbywają się w zależności od tematu w dwóch siedzibach muzeum – ul. Wyspiańskiego 8a i Izbie Pamięci Terroru Komunistycznego przy ul. Lwowskiej 64.
Przygotowujemy również zajęcia do wystaw czasowych, o których będziemy informować Państwa na bieżąco. Zapraszamy do zaglądania na naszą stronę internetową i Facebooka.
https://muzeum-tomaszow.pl/edukacja/
https://www.facebook.com/MuzRegTL

Zapisy pod nr tel. 84 664 27 74

DOKTOR PETER JAKIEGO NIE ZNACIE !

Kim był dr Peter? Czym się zajmował? Dlaczego jest to ważna postać dla miasta i regionu? Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z niezwykłą postacią dr. Janusza Petera. Zobaczymy salonik dr. Petera, wraz z pamiątkami osobistymi, obrazami i nie tylko. Opcjonalnie prezentacja filmu dokumentalnego o dr. Peterze “Był dla nas jak Bóg”.

Przewidywany czas trwania: 30-45 minut (film +35 min.)

Miejsce: ul. Wyspiańskiego 8a

JAK TO DAWNIEJ NA WSI BYWAŁO

Czym różnią się barylarze od tyszowiaków? Jak wygląda stępa? Do czego służyła sofka ? Czym trudnili się rzemieślnicy? Opowiemy o życiu na dawnej tomaszowskiej wsi, o pracy, o świętowaniu o sztuce.

Przewidywany czas zajęć: 45 minut

Miejsce: ul. Wyspiańskiego 8a

WRZESIEŃ 1939 - TOMASZOWSKIE BOJE

Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa? Między jakimi państwami się toczyła? Jakie znaczenie miały bitwy tomaszowskie? Jaki był ich przebieg? Zapraszamy na wspólne poszukiwanie odpowiedzi i poznawanie zabytków związanych z wydarzeniami września 1939 r.

Przewidywany czas zajęć: 45 minut

Miejsce: ul. Wyspiańskiego 8a

MULIMEDIALNEJ WYSTAWIE STAŁEJ !!!

BOHATEROWIE CZY STRACEŃCY?

Co oznacza określenie “żołnierze wyklęci” ? Bohaterowie czy straceńcy? Kim byli Jan Leonowicz “Burta”, Kazimierz Kostecki “Kostka”, Jan Turzyniecki “Mogiłka”, Stefan Kobos “Wrzos”. Opcjonalnie prezentacja filmu o Janie Leonowiczu “Burcie”.

Przewidywany czas zajęć: 40 minut (film +35 min.)

Miejsce: Izba Pamięci Terroru Komunistycznego

SPACERKIEM PO TOMASZOWIE

Spacer z przewodnikiem po Tomaszowie Lubelskim śladami historii i zabytków miasta.

Przewidywany czas zajęć: 1,5 – 2,5 godziny

SZLAKIEM MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W TOMASZOWIE LUBELSKIM
Spacer śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim.

Przewidywany czas zajęć: 1 – 1,5 godziny

SPACER PO MIEJSCACH PAMIĘCI TERRORU KOMUNISTYCZNEGO

Podczas spaceru uczniowie poznają miejsca związane z działalnością Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Tomaszowie Lubelskim. Spacer kończy się w Muzeum przy ul. Wyspiańskiego 8a prezentacją na temat komunistycznej polityki dyskredytującej Polskie Państwo Podziemne po 1945 r.
Początek zajęć przy ul. Lwowskiej 64 (Izba Pamięci Terroru Komunistycznego!

Skip to content