Strona Muzeum Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim

            Muzeum Regionalne im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim realizuje projekt pn. „Zakup taczanki wz. 36 do zbiorów Muzeum Regionalnego im. dr. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim”. Celem projektu jest zaprezentowanie wszystkim zwiedzającym Muzeum jedynego w Polsce egzemplarza taczanki wz. 36, który w 80 % składa się z oryginalnych elementów.

            Taczanka była dwuosiowym pojazdem konnym używanym przez polską armię w okresie II Rzeczpospolitej i była na wyposażeniu wojska polskiego w czasie wojny obronnej 1939 r. W okresie I bitwy pod Tomaszowem Lubelskim taczanki wz. 36 były w użyciu m. in. przez śląskie pułki Armii Kraków. Taczanka wz. 36 posiadała zamontowany ciężki karabin maszynowy Browning wz. 30 (3 oryginalne karabiny są w kolekcji tomaszowskiego muzeum, w tym unikatowy przystosowany do prowadzenia ognia przeciwlotniczego (rok produkcji1938). Można było z niego prowadzić ogień z samej taczanki lub po zdemontowaniu ze stanowiska ogniowego w terenie.

            W oparciu o taczankę wz. 36 już w najbliższym roku szkolnym 2023/2024 zostanie zorganizowana lekcja muzealna: “Niezwykła historia niezwykłego obiektu”dla uczniów z klas 4-8 szkół podstawowych i średnich. Taczanka wz. 36 będzie również wykorzystywana na lekcji muzealnej poświęconej bitwom pod Tomaszowem Lubelskim we wrześniu 1939 r.

            Zakup taczanki wz. 36 był możliwy dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa w ramach programu “Rozbudowa zbiorów muzealnych” oraz Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Lubelskim.

Skip to content